ایران قازاق (iran kazakh ( Иран Қазақ
وبلاگ اجتماعی تاریخی فرهنگی قزاقهای ایران Сайтқа қош келіпсіздер 
قالب وبلاگ

نمایشگاه مدل لباسهای سنتی اسلامی به روز شده قزاقی:

در پاییز سال گذشته نمایشکاه لباسهای سنتی اسلامی قوم قزاق در شهر آلماتی برگزار شد . پوشیدن لباسهای اسلامی قزاقی بعد از استقلال جمهوری قزاقستان با برگشتن قزاقها به فرهنگ و دین اسلامی خود رشد قابل توجهی پیدا کرده است و دولت برای جلوگیری از پوشش دیگر لباسهای اسلامی مانند چادر و برقع و نقاب که در بین جوانان مسلمان قزاق رشد چشمگیری پیدا کرده است اقدام به دایر کردن لباسهای سنتی قزاقی اسلامی در شهرهای مختلف قزاقستان نموده است زیرا به باور دولتمردان جمهوری قزاقستان وهابیون وتندرویان سلفی چنین لباسهایی(چادر. برقع و.....) را می پوشند.که حتی مفتی کل قزاقستان به نام مفتی عبدالستار گفته بود که ملت قزاق احتیاجی به لباسهای بیگانه مانند چادر و... ندارد. ولی با این حال پوشیدن لباسهاسی اسلامی در انظار عمومی در شهرهای قزاقستان بین جوانان رشد چشمگیری پیدا کرده است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،هدف اصلی این مسابقه احیای سبک ملی پوشش زنان قزاقستان است. برگزار کننده‌ی این مسابقه، مجله بانوان "سالنور" است. این مسابقه همچنین از سوی شهرداری شهر آستانه، انجمن حاجیان قزاقستان، بنیاد حمایت از فرهنگ و آموزش اسلامی‌ جمهوری قزاقستان حمایت شده بود.

طراحان شناخته‌شده و تازه‌کار لباس از شهرهای بزرگ قزاقستان در گروه‌های مختلف از جمله "عایشه" و "فاطمه" در این مسابقه شرکت کردند.

تاتیانا تایشیکوا طراح لباس از شهر کوستانای می‌گوید که هدف اصلی طراحان لباس قزاقستان، گذر از مد عربی و ترکیه‌ای و جستجوی هویت ملی قزاقی است. هدف ما طراحی حجاب قزاقی بوده است

موضوعات مرتبط: فرهنگی
برچسب‌ها: نمایشگاه مدل لباس اسلامی قزاقی
[ پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 16:41 ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب